
Nedostatak jednog ili više zuba, problem iz više razloga
05/03/2024Zdrave desni imaju blijedo-ružičastu boju, ne krvare prilikom pranja i nisu praćene bolnim stanjem. Krvarenje iz desni može nastati usljed mehaničkog oštećenja i iritacije (lošim rubnim ivicama plombe, dugotrajnom upotrebom konca za zube na pogrešan način, grubom manipulacijom četkicom za zube sa tvrdim vlaknima…). Uzroci mogu biti i sistemska oboljenja, upotreba nekih lijekova i slično. Najznačajniji uzrok krvarenja i oboljenja desni je dentalni plak (meke i čvrste zubne naslage) koji u zapuštenoj formi dovodi do inflamacije (upale) desni. Ukoliko se ovo stanje ne riješi na vrijeme, može dovesti do formiranja parodontalnog džepa i vremenom do klaćenja zuba (parodontoza) koja je uvod u terminalni gubitak zuba. Dentalni plak ili zubne naslage obiluju masom bakterija koje su akumuliraju najčešće uz rub desni, fisure i udubljenja na zubima I prostori između zuba.
Ukoliko oralna higijena nije adekvatna, bakterije iz dentalnog plaka dovode do promjene tj. karijesa na tvrdim zubnim tkivima, a na mekim do gingivitisa (upale gingive). Zapaljenski izmijenjene desni krvare na pritisak ina samo četkanje zuba, ponekad i spontano. Čvrste zubne naslage (kamenac) mehanički i hemijski oštećuju gingivu, dovode do povlačenja desni i ogoljavanja vratova i korijenova zuba. Ukoliko se ne reaguje na vrijeme, ovo je uvod u propadanje potpornog tkiva zuba i nastanka ozbiljnog oboljenja – parodontopatije, koja se na kraju završava klaćenjem i ispadanjem zuba, uz simptome neprijatnog mirisa I izraženog krvarenja.
PRVI ZNACI I ZNAČAJNI SIMPTOMI KOJI UKAZUJU NA PROBLEM
Krvarenje i pri najmanjem dodiru desni, izmijenjen izgled desni (uvećane, zažareno crvene, povučene) su osnovni znaci gingivitisa. Pacijenti najčešće ne prepoznaju prve simptome i kasno se javljaju u ordinaciju, kada je stanje već uznapredovalo u smislu jačeg krvarenja i kada je često već kasno. Fetor ex ore, zadah iz usta, je symptom na koji se takođe žale pacijenti u ovoj fazi, a posledica je prisustva velike količine bakterija u zubnom plaku i kamencu I samog krvarenja.
KADA SE JAVITI AKO POSTOJI PROBLEM I KAKO PREVENIRATI DA NE DOĐE DO PARODONTOPATIJE?
Savjesno I odgovorno ophođenje prema sopstvenom cjelokupnom zdravlju uključuje i razvijenu svijest o značaju održavanja zdravlja usta i zuba kao ulaznih vrata u unutrašnjost našeg organizma. Redovnim pravilnim održavanjem higijene usta i zuba, koji uključuje i redovne stomatološke preglede, možemo spriječiti da dođe do problema.
U slučaju pojave simptoma gingivitisa pristupa se prvo kauzalno – stomatolog pomoću ultrazvuka skida čvrste zubne naslage, a meki dentalni plak uklanja pomoću abrazivne paste i četkice. Pacijentu se propisuju odgovarajuće tečnosti za ispiranje usta i zuba sa odgovarajućim sastavom, koje svakako ne treba uzimati bez savjeta stomatologa. Nakon uklanjanja čvrstih i mekih zubnih naslaga u ordinaciji, krvarenje se povremeno može pojavljivati još par dana. Pacijenta uvijek motivišemo i edukujemo u smislu izbora pribora za održavanje oralne higijene i načina pravilnog tretiranja čvrstih i mekih zubnih tkiva.
Desni nikada ne bi trebalo da krvare, ni pri zagrizu čvrste hrane, ni pri četkanju četkicom za zube.
Pojava krvarenja desni je znak za uzbunu i smjernica za hitno javljanje svom stomatologu, koji će pregledom uspostaviti dijagnozu oštećenja, primjeniti adekvatnu terapiju i dati savjet za dalje korake. Ukoliko na vrijeme reagujete, promjene mogu biti povratne i na taj način spriječen nastanak ozbiljnog oboljena (parodontopatije), čime ste mnogo uradili za cjelokupno zdravlje vašeg organizma.